Dula, tj. doprovázení v období těhotenství, porodu a poporodního období

 

„Narození dítěte je zkušenost, kterou zažijete párkrát v životě, tak si z ní vezměte to nejlepší“

 

                                                                                              Ina May Gaskin

Kdo je dula

  • Dula je průvodkyní počátky mateřství. „Dula“ je slovo pocházející z Řecka a dnes se používá pro speciálně vyškolenou ženu, která nabízí služby určené těhotným, rodícím ženám a jejich rodině.
  • Dula především doprovází ženu a poskytuje emocionální podporu v těhotenství, během porodu a v šestinedělí. Svým působením přispívá k tělesné a duševní pohodě maminek a jejího narozeného dítěte.

     

  • Dula rodiče doprovází na jejich cestě a pomáhá jim naplnit jejich představy o porodu.
  • Dula pomáhá vytvořit atmosféru při porodu, kdy se žena cítí bezpečně, může se uvolnit a plně se soustředit na sebe a probíhající porod. Snaží se ženě pomoci projít porodní zkušeností tak, aby její zážitek byl možná co nejlepší.
  • Dula neposkytuje zdravotnické služby, nezasahuje do kompetencí zdravotníků. Sama svým působením doplňuje práci lékařů a porodních asistentek.
  • Dula považuje veškeré svěřené informace za zcela soukromé a důvěrné, neposkytuje žádné informace ohledně rodiny dalším osobám.

 

Jaké služby dula nabízí

  • Psychickou, fyzickou a emocionální podporu ženy v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí
  • Individuální konzultace v těhotenství
  • Spolupráci na přípravě porodního plánu
  • Nepřetržitý doprovod během porodu
  • Nefarmakologické úlevové prostředky při porodu (masáž, úlevové polohy atd.)
  • Podporu pro partnera a rodinu
  • Podporu při zahájení kojení
  • Podporu v šestinedělí, pomoc při počáteční péči o dítě
  • Rekapitulace průběhu porodu

     

 

Má dula význam pro rodící ženu? – ANO

Dula věnuje péči ženě, která si to přeje. Zná rodící ženu, její přání a představy týkající se porodu. Dula svým působením posiluje kompetence rodící ženy. Dula respektuje fyziologii porodu a emocionální potřeby ženy, posiluje její sebedůvěru, tj. důvěru ve své schopnosti porodit dítě, úspěšně zahájit kojení, pečovat o své narozené dítě.

 

Co mohu nastávající mamince nabídnout

  1. Předporodní setkávání se – různé jsou ženy a různé jsou jejich potřeby, počet a obsah setkání je ovlivněn individuální potřebou každé z nich. Týká se to i přítomnosti partnera.
    První schůzka je většinou seznamovací, informativní.
    Zvažuje-li nastávající maminka pouze doprovod k porodu, pak je nejvhodnější ozvat se do 35. týdne těhotenství. Na druhé schůzce je potom podepsán kontrakt, tj. dohoda o spolupráci (viz. Porodní balíček)

     

    Další schůzky mohou být zaměřeny na představu klientky o porodu, pomoc s vytvářením porodního plánu a porodních přání, podpora bondingu, poskytnutí doprovodu na prohlídku porodnice, otázky kolem kojení atd.
  2. Porodní balíček – doprovod k porodu
    Jedná se o balíček služeb, v němž je zahrnuta:
    -          Předporodní pohotovost (14 dnů před termínem porodu), kdy jsem připravena 24 hodin k poskytnutí potřebné podpory, informací atd.
    -          Nepřetržitá přítomnost u porodu
    -          Poporodní návštěva, kdy se jedná o jednu poporodní schůzku, na níž se s klientkou vracíme k proběhnutému porodu, vracíme se k jejímu prožitku z porodu. Dalším tématem může být kojení, péče o novorozence atd. Vše vychází z potřeb klientky.
  3. Poporodní setkávání se
    Porod patří k nejsilnějším zážitkům, s každým porodem se rodí nová matka. Je mnoho žen, které nemají zpracovaný, opečovaný svůj porod, poporodní běh událostí (např. narození postiženého či mrtvého dítěte, porodní komplikace, maminka nebyla se svým dítětem po jeho narození, tj. nebyl podpořen bezprostřední a nepřerušený kontakt s dítětem - bonding apod.). Je mnoho žen, pro které porod zůstává traumatickým zážitkem a nenašly místo ke sdílení…….. Je tak velká možnost vzniku posttraumatické stresové poruchy.

 

Bonding

 

Bonding – tj. lepení nebo připoutání se dítěte k matce ihned po narození . Jedná se o proces, kdy se tvoří vztah mezi maminkou a miminkem. Již před porodem se vytvářejí základy emočních vazeb, základy láskyplného vztahu. Je nutné tento vztah podpořit všemi dostupnými prostředky. (Mgr. M. Mrowetz)

 

Leták z Liverpoolské nemocnice

Kontakt kůží na kůži je příležitost pro všechny matky k držení svého dítěte po narození na svém těle (nezávisle na zvolené metodě krmení). Kontakt kůží na kůži hned po porodu (či jak dříve je to možné) je důležitý pro blaho vaše i vašeho dítěte.

Vaše porodní asistentka by vám měla u porodu nabídnout kontakt kůži na kůži. Doporučujeme vám, abyste vaše dítě držela, jak dlouho si budete přát, beze spěchu a vyrušování, minimálně do prvního kojení, či dokud se nerozhodnete skončit. Ať už se rozhodnete pro kojení nebo umělou výživu, vaše dítě může mít kontakt kůží na kůži kdykoli, v nemocnici i po příchodu domů.

Pokud budete mít císařský řez nebo operační porod, kontakt kůží na kůži vám bude nabídnut hned, jak to bude možné.

 

Jak provádět kontakt kůží na kůži

Vaše dítě bude po porodu dobře osušeno a položeno nahé na vaši kůži. Vy a vaše dítě budete přikryti, aby se zajistilo teplo a soukromí.

Není důležité, co budete mít na sobě. Vaše dítě může být vsunuto pod noční košili nebo tričko. Takto můžete být i převezeni na oddělení šestinedělí. Otcové si možná také rádi vyzkouší kůží na kůži se svými dětmi. Proč je důležitý:

  • Kůže udrží vaše dítě v teple
  • Pomůže dítěti se uklidnit a vám uvolnit se
  • Podporuje boxing mezi vámi a vaším dítětem
  • Reguluje dech a srdeční tep dítěte
  • Podporuje úspěšné a časné kojení